MENTÁLNÍ TRÉNINK – SPOJENÍ BIOFEEDBACKU A NEUROFEEDBACKU U SPORTOVNÍHO TRÉNINKU

V listopadu 2016 jsme společně s LZ hokejovou školou zahájili testování tří hráčů ledního hokeje. Cílem celé akce je sledovat vliv tréninkové činnosti LZ hokejové školy na kognitivní funkce hráče jako je např.koncentrace, paměť, zrychlení myšlení, zpřesnění rozhodování, zlepšení pozornosti a prostorové orientace či zkrácení reakční doby.

Nejčastějším problémem sportovce je zlepšit pozornost a její udržování, zmenšení úzkosti a svalového napětí. V učení seberegulace se užívá neurofeedback a biofeedback. Díky přístroji NeXus jsme schopni zapsat individuální profil stresu. Proto se doporučuje u sportovce udělat vstupní vyšetření EEG a QEEG/mapu mozku/. Díky těmto vyšetřením, která pomohou najít místo uložení elektrod a vybrat si tréninkový protokol, víme jaké frekvence brzdit a které stimulovat. Ve vstupním vyšetření vidíme za pomocí biofeedbacku, jaká čidla nejlépe ukazují fyziologické změny při stresu u sportovce.  Všechny výsledky monitoringu potom prodiskutujeme se sportovcem a nastavujeme individuální trénink dle jednotlivých sportovních odvětví (hokej, fotbal, golf, střelba, tenis atd.) pro každého sportovce optimalizovaný na základě výsledku provedeného měření.

 

Citace LZ hokejové školy:

LZ hokejová škola odstartovala ve spolupráci s paní Bc. Evou Kolářovou ojedinělý projekt testování hráčů pomocí EEG Biofeedback. Testování pomocí metody, podle které se připravují také týmy nejslavnější hokejové ligy světa NHL, ale také týmy amerického fotbalu NFL, má za úkol zjistit vliv tréninkového programu LZ Hra mozku hokej na rozvoj herní inteligence.

K měření byli vybráni hráči, kteří se pravidelně účastní kempů LZ a zároveň jsou členy mládežnického celku HC Domažlice, úzce spolupracujícím právě s LZ hokejovou školou.

„ Jsme nadšení ze spolupráce s výjimečně smýšlejícím člověkem v osobě paní Kolářové, jedná se zcela jistě o budoucnost, která dokáže oddělit hráče od průměru, a to je přesně to, co nás baví. „ L.Zdrha (hl.trenér LZ)

Sledujte dále rubriku „budoucnost v biofeedbacku – Bc. E.Kolářová“ ve které budeme informovat o průběhu měření a možnosti si tuto metodu vyzkoušet na vlastní kůži.

Názor Bc. Evy Kolářové.

Nejsem příznivcem systémů, škatulkování či různých principů. Vždy mě přitahovala originalita, autentičnost a přístup k člověku, jako k výjimečné bytosti. Díky programu LZ hokejové školy HRA MOZKU HOKEJ jsem se přesvědčila, že fyzická a mentální příprava sportovce jde ruku v ruce. Jako fyzioterapeuta a neuroterapeuta mě tento unikátní program zaujal především svým vlivem na komplexní rozvoj kognitivních funkcí hráče. Jsem velice potěšena, že mohu být součástí této hokejové školy. Hokejové školy, která se nebojí napříč konkurencí vystoupit ze stereotypu hokejových tréninků a svou originalitou dokázat, že tréninky mohou být zábavou a že lze přirozenou cestou učit hráče „hokejové inteligenci“. Bc. Eva Kolářová (terapeut EEG Biofeedback)