Deprese, to je onemocnění duše, které je třeba léčit

Deprese

Přichází plíživě. Začíná jako zoufalství, beznaděj, pokles energie, pocit méněcennosti, pokračuje pesimistickými výhledy do budoucna, sníženým sebevědomím a neschopností radovat se ze života. Deprese. Onemocnění duše, které není radno podceňovat.

Pokud vás trápí výše zmíněné a podobné stavy, nezůstávejte v tom sami. Svěřte se svým blízkým a vyhledejte pomoc. Odstranění či zmírnění depresí spočívá v biologické léčbě, tedy užívání léků, anebo v psychoterapii. V případě těžších depresí je nezbytná návštěva odborníka – psychiatra, který navrhne vhodnou léčbu. U lehčích úzkostně-depresivních stavů je na místě konzultace u psychologa či psychoterapeuta, který doporučí vhodnou psychoterapii. Mezi účinné metody patří i audiovizuální stimulace pomocí AVS přístrojů od Galaxy.

AVS přístroj dokáže navodit potřebný stav poměrně rychle

Deprese jsou jednou z „neposlušností“ mozku, kterými se aktivně zabývá i terapeutka Bc. Eva Kolářová, jež se specializuje na biofeedback a neurofeedback ve své praxi na poliklinice v Karlových Varech. „Do mé ordinace chodí klienti různých věkových kategorií včetně dětských pacientů. Úzkosti a deprese u dětí jsou relativně častý problém. Ve své praxi používám metodu QEEG (kvantitativní encefalografické mapování mozku), které nám pomáhá lépe pochopit a popsat stav a schopnosti našeho těla. Díky této diagnostice mohu u klienta vypočítat například index pozornosti, index tenze (stresu a svalového napětí). Vše vyhodnotím a zjistím, v jaké části mozkové kůry je nějaký problém či nerovnováha. Následně sestavím tréninkový vzorec pro neurotrénink,“ vysvětluje terapeutka.

V rámci terapie úzkostí a depresí pak může pomoci i audiovizuální stimulace. „Tuto stimulaci pomocí AVS přístrojů používám poměrně často. Je to veliký pomocník při depresích. Přístroj dokáže stimulovat mozek poměrně rychle a také rychle navodit stav, který potřebujeme. To znamená, pokud má klient deprese, zvolím vhodný program s ohledem na jeho věk a potíže. Dospělým pouštím program většinou na 20 minut, dětem kratší na 5 až 7 minut,“ doplňuje Eva Kolářová.

Co s naším mozkem dělá audiovizuální stimulace?

„Stimulační brýle vysílají světlo pod určitou frekvencí, kterou mozek dokáže kopírovat. Pomocí sluchátek přijímá i zvukovou stimulaci, kdy zaznamenává určité frekvence zvuku a dokáže se na ně přeladit. Pro potřeby relaxace při depresích nastavíme alfa vlny,“ vysvětluje terapeutka. Pokud nefunguje meditace nebo jiná technika relaxace, lze používat právě AVS přístroj, který je pohodlným řešením. „Doporučuji metody kombinovat, aby byl klient aktivní a nespoléhal se pouze na to, že AVS přístroj zrelaxuje za něj,“ zdůrazňuje Eva Kolářová a dodává: „Když už má klient danou diagnózu úzkostně-depresivní poruchy, lze AVS přístroj kombinovat i s předepsanými léky.“ Přičemž účinky audiovizuální stimulace mohou být okamžité – každý člověk reaguje jinak, někdo pocítí účinky hned po týdnu užívání, jiný až po měsíci. Faktem však je, že audiovizuální stimulace působí do určité míry na každého. Přijďte si AVS přístroj do některé z našich prodejen nebo si ho na zkoušku objednejte a přesvědčte se o tom sami.

Psychowalkman v terapii

Vyzkoušejte naše programy pro AVS přístroje

 • Říše klidu – program proti depresím, 10 minut hudby s bílým šumem, velmi jednoduchý, ale účinný program pro řešení podrážděnosti či nervozity. Uvolňuje mentální i somatické napětí v těle.
 • Pozitivum – program proti depresím a negativním myšlenkám, 16 minut vážné hudby pro zlepšení nálady.
 • Mental Ironman – 18 minut speciálních stimulačních zvuků pro zvýšení psychické odolnosti a vytrvalosti, využívá speciální frekvence a afirmační nahrávky v podvědomém stavu vědomí theta. Vhodný speciálně pro muže.

zdroj: www.galaxy.cz/blog

EEG Biofeedback v TV

Jak trénovat mozek s Neurofeedbackem

Nárůst depresí, úzkostí a celkové psychické i fyzické nepohody velkým tempem u nás roste.

Co s tím? Dá se „rozharašenému“ mozku domluvit a existuje metoda, po které ucítíme pocit blaženosti, klidu a vyrovnanosti?

Tou metodou, která je účinná a trvalá je Neurofeedback (EEG Biofeedback).

Neurofeedback v TV

Psychika v háji?

Radost a klid v duši můžete mít rychle zpět.

Vaše časté otázky co s depresí, úzkostí a nespavostí, které se v tomto období množí mě vedli k napsání tohoto článku na blog Biofeedback-RHB.

Ptáte se jak se zbavit deprese? Jestli vím co prožívá člověk s úzkostí? A co pomáhá? A jaká metoda? Otázek je opravdu hodně.

Pokusím se popsat nejlépe to, co jsem prožívala a občas ještě prožívám já, když mne navštíví dáma jménem Deprese a Úzkost. A také co mi pomohlo a pomáhá, co se mi osvědčilo.

Co je to deprese?

Deprese obecně se projevuje především jako ztráta nálady, vůle k činnosti, pozitivní orientace, po nějaké době přecházející v úzkosti, obavy, stavy paniky. Některé druhy deprese jsou živnou půdou pro vznik poruch chování, některé mohou vyústit až v sebevraždu.

Člověku s depresí je smutno, ztrácí zájem a radost z činností, které ho dříve těšily, připadá si méněcenný, obviňuje se, je nerozhodný, má špatnou náladu, je úzkostný, nevýkonný, vztahovačný, nekoncentrovaný, méně si pamatuje i vybavuje. Na fyzické úrovni se projevuje únava, napětí, slabost ve svalech, bolesti hlavy, páteře, břicha, nespavost, bušení srdce, tlaky na hrudi, v krku, třes končetin, nechuť k sexu a další. Ke vzniku depresivních stavů vedou celkem spolehlivě chronický stres a dlouhodobý nedostatek spánku (špatný spánek).

Jak to bylo se mnou?

K mé depresi, konkrétně Úzkostně depresivní poruše vedl dlouhodobí stres a dnes už vím, že i nevhodné programy z dětství. Jako dítě si vzpomínám, že jsem se bála, měla jsem strach, že něco udělám špatně, že nebudu tou hodnou, poslušnou holčičkou, že zklamu okolí, že….. . Vývoj této poruchy, aniž bych to tušila, se pomalu vyvíjel už dlouhý čas, než přišel osudný rok 2009. Delší dobu jsem cítila vyčerpání, špatně jsem spala, nic mě netěšilo, nebavilo, bála jsem se budoucnosti, vstát z postele bylo tenkrát těžší než zvednout sto kilovou činku. Často jsem slýchávala, máš se dobře, co ti chybí!?

Cítila jsem se hrozně nevděčně, ale nevěděla jsem co s tím, nevěděla jsem KDO JSEM?

Až jednoho večera, pamatuji že mě bolela nesnesitelně hlava a chtělo se mi spát, pak už jen prázdnota. Probudila jsem se v nemocnici. Začalo nekonečné vyšetřování, co, proč…nabídka diagnoz. Velkou roli v tom všem „neštěstí“, které dnes považuji za štěstí hrála Úzkostně depresivní porucha, kterou jsem si nejspíš nechtěla připustit a jela na samý doraz. Nemohla jsem chodit, má chůze byla nestabilní, ruce s porušenou motorikou. Celkově oddělena sama od sebe. Postupně jsem se z toho všeho vyčerpání dostávala za pomocí odborníků a rodiny celý rok. Nemohla jsem chodit, cítila se slabá

Do dnes jsem vděčna svému muži, že to se mnou vydržel a podporoval mě svou láskou a nadějí v těch nejhorších chvílích.

Hodně jsem na sobě začala pracovat, nechtěla jsem se už dostávat do těch děsivých stavů nicoty. Učila jsem se mít kontrolu nad stresujícími podněty, více si sama sebe vážit. Nejtěžší vůbec bylo naučit se mít ráda, vzít za sebe plnou zodpovědnost. Tu zodpovědnost, kterou mi nikdo jiný nedá než já sama. Po dvou letech jsem odložila antidepresiva a vydala se na novou životní etapu. Obklopila jsem se lidmi, kteří ve mne věřili a dosud věří a jsou mi majákem v mém životě.

Začala jsem trénovat pomocí lékařského Biofeedbacku, neurotechnologie podporující psychickou i fyzickou kondici, která dokáže zatočit nejen s depresí.

Co mi pomohlo a pomáhá?

Lékařský Biofeedback. Díky tréninkům můj mozek generoval alfa vlny, mohla jsem prožívat hluboké uvolnění a získat tak kontrolu nad věcmi jako je srdeční aktivita, dechová aktivita a mnoho dalších vnitřních procesů o nichž jsem si myslela, že se nedají ovládat.

AVS Laxman

Z neurotechnologie to byl a stále je AVS přístroj. Jeho silné účinky jsou dány tím, že zlepšuje v potřebných směrech činnost mozku. Zejména zvyšuje produkci potřebných neurohormonů serotoninu, dopaminu, norepinefrinu, k jejichž úbytku dochází právě při depresi.

Duševní pohoda je samozřejmě také o dostatečném pohybu a vhodné stravě. Jen se přiznávám, že strava je pro mě stále velkou výzvou. Chybějící energii jsem tenkrát doháněla cukrem a ještě dnes občas s cukrem vedu dlouhé debaty 🙂

Zbavila jsem se úzkostně depresivní poruchy?

Odezní někdy pocit úzkosti, strachu, obavy z toho co bude?

Ne úplně, aspoň v mém případě. Ty pocity se mnou byly tak dlouho a tak moc se do mě vryly, že ke mě zkrátka patří. Ale mění se to každým dnem. Čím víc na sobě pracuji, tím více se to stává snesitelnějším. Spadla ze mě obrovská tíha, ale trocha ještě zbývá. Mám mnohem více dnů v plné harmonii, klidu a míru než těch bouří s hromy blesky. Těch neklidných dnů je poskromnu, občas se objeví, ale už vím jak s tím vším pracovat. Beru ty horší dny jako výzvu a možnost jít dál.

A co závěrem?

Závěrem bych vám chtěla doporučit, nezanedbávejte prosím prevenci. V této nelehké době obzvlášť. S pravidelností nyní používám AVS přístroj a dopřávám si dlouhé procházky v přírodě.

A pokud už máte psychiku v háji a deprese vám dělá společnost uvědomte si, že je to jen na vás, zda s tím chcete něco udělat. Já to dlouho nechápala, ale díky zkušenosti s touto poruchou jsem dala svému životu nový směr. Přeji vám hodně štěstí na vašich cestách.

Co tedy dělám, abych neotevřela dveře dokořán depresi?

 • Přijímám se taková jaká jsem
 • Mám se ráda
 • Kontroluji si stresující podněty
 • Prožívám pocity vděčnosti
 • Žiji přítomným okamžikem a z vnitřní podstaty
 • Vím kdo jsem a kam směřuji
 • Dovoluji si být v radosti i smutku
 • Nikam už nespěchám
 • Učím se myslet srdcem
 • Mám víru a naději
 • Mám přání: Kéž jsou všechny bytosti šťastny.

S úctou a láskou Eva

Na stránce: https://www.biofeedback-rhb.cz/5balicku-pro-psychiku/

Mám pro vás speciální nabídku výhodných balíčků pro uzdravování z negativních psychických stavů a rozvoji psychické kondice. Jestli opravdu chcete zatočit s depresí máte k dispozici 5 speciálních čtyřlístků pro řešení úzkostných a depresívních stavů v různých cenových relacích. Čtyřlístek 4 a 5 má ode mě bonus ve formě základní diagnostiky mozkové aktivity QEEG v hodnotě 1.400Kč zdarma.

Nabídka trvá do půlky března.