Biofeedback ve fyzioterapeutické praxi

Biofeedback ve fyzioterapeutické praxi možná není tak široce využíván, jak by mohl být. 

Při práci s klienty v rámci rehabilitace můžeme skvěle využít biofeedback přístupy. Podstatou toho je, že Biofeedback umožňuje klientovi naučit se samoregulovat signály reprezentující tělesné funkce a získat tak větší kontrolu nad svým tělem.

Například mnoho poruch souvisejících se stresem a pozorností lze úspěšně léčit aplikací biofeedbackového tréninku. Biofeedback nabízí neinvazivní a účinný nástroj k určení psychofyziologického stavu (mysl-tělo) z hlediska fyziologických parametrů, jako je dýchání, srdeční frekvence, svalové napětí, teplota, pocení a další. Klienti získají větší přehled o propojení těla a mysli. Typické aplikace jsou v situacích vyhoření, úzkosti, PTSD, chronické bolesti, bolesti hlavy, nespavosti a mnoha poruchách souvisejících se stresem, které tak často překrývají mnoho problémů fyzioterapie.

Pomocí EMG biofeedbacku se člověk učí posilovat nebo uvolňovat určité svaly např. u rehabilitačních nebo temporomandibulárních poruch. Svalová zpětná vazba neboli myofeedback poskytuje náhled na pohyb a držení těla. Pomocí myofeedbacku se měří elektromyografie (EMG) neboli elektrická vodivost svalových vláken, protože to má přímý vztah ke svalovému napětí. EMG trénink se často uplatňuje při rehabilitaci příliš uvolněných nebo příliš napjatých svalů. 

Biofeedback pro rekvalifikaci svalů pánevního dna je léčba, která pomáhá klientům naučit se posilovat nebo uvolnit svaly pánevního dna za účelem zlepšení funkce střev nebo močového měchýře a snížení některých typů bolesti pánevního dna. Pro tento trénink se člověk učí posilovat rektální svěrač nebo poševní svaly. Ideálně se to spojí s měřením aktivace břišních svalů. Metoda je založena na stejném principu jako měření povrchu EMG. Biofeedback má velký vliv na inkontinenci díky snadnému použití a velmi vysoké úspěšnosti. Ačkoli se doba léčby liší, u většiny lidí lze kontinenci obecně obnovit za 4–8 týdnů.

Biofeedback může výrazně přispět k účinnosti fyzioterapie:

 • Měření a rekvalifikace svalového napětí při pohybu, chůzi nebo držení těla
 • Ukazuje dysfunkční vzorce, pomáhá vytvářet funkční pohybové vzorce
 • Usnadnění psychofyziologického profilování stresu, které ukazuje reakce na stres a identifikuje spouštěče
 • Poskytování nástroje hodnocení a školení v oblasti stresu, bolesti a úzkosti
 • Umožňuje trénink několika svalů v kombinaci s jinými parametry současně
 • Motivovat klienty, aby se aktivněji podíleli na péči o své zdraví nebo rehabilitaci
 • Vizualizace fyziologické aktivity a procesů na rozhraní mysli a těla

EMG biofeedback dokáže kvantifikovat a snížit svalové napětí.

Psychowalkman místo léků

Psychowalkman, odborně AVS přístroj, se stává nejúčinnějším způsobem pro řešení stresu, únavy, depresí a nespavosti.

,,Trpěl jsem dlouhá léta nespavostí a musel bral prášky, protože nic jiného nezabíralo. Až jsem vyzkoušel AVS přístroj. Nespavost byla za dva týdny pryč! Spím teď normálně a hlavně jsem ráno odpočatý jako nikdy předtím.“ popisuje pádesátiletý advokát Tomáš Tvrdík.“

,,Takové výpovědi jsou celkem typické. AVS přístroje jsou na nespavost účinné. V našem středisku používáme AVS přístroje od roku 1998, kdy jsem si první přivezl z ciziny.“ říká MUDr. Jan Cimický.

Jestliže se chcete zbavit celotýdenní únavy a stresu během minut, nebo vyřešit trvale deprese či nespavost během dní až týdnů, a zdravě, bez vedlejších účinků, tak je pro Vás AVS přístroj to pravé řešení. Můžete s ním také zrychlit učení, odstranit bolest, trému, alergie nebo se naučit relaxovat či meditovat.

Přístroj se skládá z ovládací jednotky, ze sluchátek, kde uslyšíte zvuky nebo hudbu a ze speciálních brýlí, kde pulsují barevná světla. Nasadíte si brýle a sluchátka a  impulsy změní biorytmy organismu a naladí mozek a tělo do těch stavů, které jsou zapotřebí. Trpíte nespavostí? Tak si zvolíte program ,,Rychlý spánek“, světlo a zvuk změní pomocí přesných frekvencí Vaše biorytmy a Vy usnete. Stejným způsobem dosahuje AVS přístroj i dalších účinků: celkem má desítky možností. Vypadá to jako sci-fi, nebýt toho, že na vývoji technologie AVS (AVS = audiovizuální stimulace) se podílelo několik vědeckých týmů z celého světa, včetně NASA a dvou nositelů Nobelových cen.

AVS přístroje, dříve zvané psychowalkmany, u nás nejsou neznámé, nicméně větší popularitu zažívají až poslední roky: zvýšila se totiž rapidně jejich účinnost. K většímu rozšíření také přispívá fakt, že je používají známé osobnosti a lékaři. Nejlepším AVS přístrojem na světě je Laxman, kterým se chlubí také George Clooney a David Beckham.

Používání AVS technologie je zcela bezpečné a tak zůstává jedinou nevýhodou vyšší pořizovací cena – od pěti do třiceti tisíc dle modelu. Investice se ale podle většiny uživatelů  vyplatí: AVS přístroj má velký rozsah využití pro celou rodinu, žádné vedlejší účinky, slouží deset i více let a zejména jej proslavuje vysoká účinnost. Tuto biotechnologii lze rozhodně doporučit.

Bez stresu za pomoci Rhodiolinu!

Jednou z nejznámějších adaptogenních rostlin je rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), která se již odedávna využívala na Dálném východě k obnově duševních a fyzických sil. V naší přírodě bychom tuto účinnou bylinku hledali jen obtížně, vyskytuje se jen velice vzácně v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku, kde je chráněná. Hlavní složka produktu Rhodiolin je rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – adaptogenní rostlina. Její účinné látky mají příznivé účinky na centrální nervový systém, a to je důvodem, proč může zvyšovat koncentraci a fyzickou a mentální výkonnost. Rhodiolin může být účinný v případě studia, sportu a při vyrovnávání se se stresem. Snižuje mentální únavu a může přispět k lepší celkové kondici. Tím, že je doplněn zinkem, zlepšuje odolnost těla vůči nemocem, snižuje rovněž stres a příznaky způsobené napjatým způsobem života.

Komu a kdy jej doporučit?
 • Těm, kteří jsou dennodenně vystaveni zvýšenému stresu.
 • V případě fyzického a/nebo mentálního vypětí.
 • K zachování celkové vitality a koncentrace.
 • Ke zlepšení odolnosti těla.
 • V případě mírných případů nespavosti (podpora usínání a probouzení).
Vědeli jste, že?
 • Nevyvolává závislost.
 • Nejsou známé jeho vedlejší účinky.
 • Jemně spolupracuje s naším tělem, a tím udržuje nebo obnovuje rovnováhu.
 • Jeho účinky přetrvávají, i když se užívá dlouhodobě (není návykový).
Rhodiolin si můžete nyní objednat buď na tel.č. 607276994 nebo pomocí e-mail: biofeedback-rhb@centrum.cz