Svým vlastním tempem

Když na mě někdo zakřičí, ať si pospíším, zpomalím.

Mario Lemieux (kanadský hokejový útočník, který je je považovaný za jednoho z nejlepších hokejistů v historii sportu)

Respektovat tempo práce každého, může být jedním z klíčů k porozumění sebe samého i toho druhého.

Vzpomínáte na ty momenty z dětství, kdy nás rodiče nervózně popoháněli a nutili k rychlejšímu kroku? A mě ty nohy nějak více chtěli dělat krok zpět, nebo jsem úplně pod návalem rodičovských požadavků zapomněla, co jsem měla a chtěla udělat.

Pospěš, dělej, zase se s tím loudáš, všechno tohle „popostrčení“ může být velice kontraproduktivní. Pokud má vaše dítě pomalé zpracovatelské dovednosti, vaše požadavky jen přibývají k počtu věcí, které se jejich mozek snaží rozluštit. A tak jdou ještě pomaleji. Často si myslíte, že vás děti neposlouchají a ještě více vás to dráždí. Je to takový začarovaný kruh nereálných očekávání, které jen může přispět k neporozumění, nepohodě a také k bolesti rodičů i dětí.

Co s tím?

Přijměte pár rad z mé praxe, které se osvědčily:

 • Zohledněte zralost a úroveň aktivity mozkových vln Théta, které nám prozradí pomocí diagnostiky QEEG míru kognitivních funkcí mozku.
 • Úkolujte děti pouze jedním nebo dvěma úkoly najednou.
 • Vašemu dítěti může být nápomocen vizuální kontrolní list, aby si mohlo splněné věci za pochodu označit jako splněné.
 • Plánujte dopředu.
 • Upozorňujte na nadcházející změnu, aby se dítě nenechalo oslepit něčím, co nečekalo.
 • Pokud začnete pociťovat tu frustraci, která vás nutí ke křiku, zastavte se a dýchejte, napočítejte do deseti. Potom jděte v klidu a řekněte dítěti jednu věc, kterou chcete aby nejprve udělalo.
 • Zkuste nastavit časovač (minutku), pokud to pomůže. Opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba, aby úkol splnilo.

Ano je to těžké. Ano, vaše rodičovská trpělivost může být hodně tenká. Ale věřte, že vaše důsledné vedení se vyplatí.

Eva (trenér pro chytré neposlušné mozky)

Desatero pro šťastný a klidný mozek dítěte

Máte doma malého neposedu, který se nedokáže soustředit na učivo a chvilku neposedí? Pociťujete někdy bezmoc, vyčerpání a zoufalství, když se bezúspěšně snažíte přimět dítě, aby se soustředilo na úkol?

Tak vás můžu ujistit, že cítíte přesně to, co cítí dítě nad úkolem! A možná jste zjistili až nyní, díky distanční výuce svých dětí a více stráveného společného času, že je něco v nepořádku. Je důležité však zmínit, že neklidné a nepozorné dítě, nemusí být vždy dítě s ADHD (zkratka anglického „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“porucha pozornosti s hyperaktivitou) či jinou vážnější mozkovou dysfunkcí. Každé dítě má jiný styl učení a jiné tempo práce. Dítě je jedinečné, nejen ve schopnosti učení, ale také ve schopnosti uspět.

Říká se, že tam kde je nadšení, je také duch učení. Nadchnout dítě školou povinné není zase až tak těžké.

Co tedy způsobuje potíže s učením?

Je velice obtížné specifikovat, co konkrétně je příčinou potíží. Příčin může být opravdu mnoho, od nevhodného prostředí až po závažné poruchy mozkové aktivity.

Nejčastěji se ve své praxi setkávám s dětmi, které mají mozkové dysfunkce jako je dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, poruchy pozornosti, ale také i ADHD. Společným ukazatelem u těchto dětí je velké množství pomalé mozkové aktivity v čelní oblasti mozkové kůry.

Může se zdát, že je to nějaká překážka, která se nedá odstranit a dítě si svou kárku potíží potáhne dál. Myslím si, že když se chce všechno jde. A pokud chceme něco změnit, musíme chtění přeměnit v činnost.

Jak můžeme být svým dětem nápomocni?

Nejlepší rada neexistuje, existuje jen ta která se osvědčila nám samotným.

Osvědčilo se mi z mé praxe toto :

Desatero rad pro šťastný a klidný mozek dítěte

Dítě, které má poruchu soustředění či poruchu učení, je skutečně proti své dysfunkci bezmocné. Cítí se zoufale, jestliže je nuceno do toho, co mu vůbec nejde, a říká se mu, že je líné, nebo zlobivé, nebo hloupé, nebo……(dosaďte si sami).

Osvědčená psychoanalytická moudrost zní: „Pacient říká, že nemůže. Pacientova rodina říká, že nechce. Psychoanalytik ví, že pacient nemůže chtít.“ Nemůže chtít, protože jeho chtění, jeho vůle je oslabena dysfunkcí. Děti často skutečně mívají slabou vůli – oslabenou vrozenou neschopností se soustředit či neklidem. Nikoho z nás netěší, když mu věci nejdou. Každé dítě chce dělat věci dobře a být úspěšné.

1. Pravidlo číslo jedna: uvědomit si, že problémy dítěte mají biologický základ. Neplynou z jeho charakteru, morálky nebo vůle. Kdybychom např. věděli, že má dítě zlomenou nohu, také bychom ho nenutili, že jí má rozběhat!

2. Nejdůležitější věc, kterou děti potřebují a rodiče mohou dát, není výchova, nýbrž láska. Děti, kterým se věci nedaří, potřebují lásky více, ne méně! Jestliže se dítě necítí milováno, horší se i jeho výkony. Když dítě obejmete, půjde mu úkol lépe, než když ho budete napomínat. Užije si dost mrzutostí se svými dysfunkcemi i bez vašeho kárání. Láska, kterou dostane, mu pomůže se přes své nedostatky lépe přenést.

3. Každý den s dítětem dělejte také věci, které vás oba těší.

4. Pozitivní výchova upevňuje žádoucí chování mnohem účinněji, než negativní. Oceňujte dítě za to, co mu jde dobře (i maličkosti), spíše než aby jste je trestali za to, co mu nejde. Utvořte systém pobídek a odměn, aby se mělo o co snažit.

5. Když potřebujete dítě pokárat, pak přesně za to, co udělalo: „tohle bylo špatně“ je přece něco jiného, než „ty pořád zlobíš, jseš hroznej“. Bude-li pořád dostávat takovéto nálepky, nakonec vám dá za pravdu a přestane se snažit.

6. Nikdo není takový odborník na dítě jako jeho rodič. Staňte se experty na problémy svého dítěte. Budete moci jeho chování lépe předvídat a lépe tolerovat!

7. Nedejte na starobylé a ledabylé prupovídky typu „on z toho vyroste“ nebo „nedá se s tím nic dělat“. Ani jedno není pravda: většinou z toho nevyroste (jen to bude méně nápadné) a v naprosté většině se něco dělat dá. Dokud se všechno nevyzkoušelo, je na rezignaci vždycky dost času.

8. Nepodceňujte vliv toho, co dítě dostává ze zevního prostředí! Uspořádejte jídelníček tak, aby pokud možno neobsahoval dráždivé chemikálie, jejichž důsledky nemůžete kontrolovat: umělé přísady, umělé vůně a příchutě, barviva, umělá sladidla, přemíra tuků a cukru. Zajistěte ovoce a zeleninu v jídelníčku každý den. Nezapomínejte na pitný režim svých dětí a podpořit dobrou mozkovou aktivitu dítěte můžete i pomocí doplňků stravy. Soustřeďte se především na B vitamíny (B12, B6) a minerální látky jako je hořčík, vápník, draslík, sodík. Pro zrání mozku ve smyslu tlumení pomalých mozkových frekvencí (a tedy např. zklidnění hyperaktivních dětí) se doporučuje hořčík (magnesium).

9. Dejte svému dítěti pevný řád a pracujte společně na vnitřní disciplíně, velice tím pomůžete jemu i sobě.

10. Nepřemýšlejte nad tím, kým by vaše dítě mohlo být, nýbrž KÝM JE.

Jednou z nejdůležitějších věcí u každého dítěte je zaměřit se na jeho silné stránky. Najít je a dále je rozvíjet a pracovat na nich. Příliš mnoho se zabýváme „napravováním toho, co je špatně“, místo abychom se těšili a pečovali o to, co je dobré.

Trenér pro chytré neposlušné mozky Eva

Tento článek vyšel i v Serafín magazínu https://www.serafinbyliny.cz/magazin/desatero-pro-stastny-a-klidny-mozek-ditete-detail-17944

Psychika v háji?

Radost a klid v duši můžete mít rychle zpět.

Vaše časté otázky co s depresí, úzkostí a nespavostí, které se v tomto období množí mě vedli k napsání tohoto článku na blog Biofeedback-RHB.

Ptáte se jak se zbavit deprese? Jestli vím co prožívá člověk s úzkostí? A co pomáhá? A jaká metoda? Otázek je opravdu hodně.

Pokusím se popsat nejlépe to, co jsem prožívala a občas ještě prožívám já, když mne navštíví dáma jménem Deprese a Úzkost. A také co mi pomohlo a pomáhá, co se mi osvědčilo.

Co je to deprese?

Deprese obecně se projevuje především jako ztráta nálady, vůle k činnosti, pozitivní orientace, po nějaké době přecházející v úzkosti, obavy, stavy paniky. Některé druhy deprese jsou živnou půdou pro vznik poruch chování, některé mohou vyústit až v sebevraždu.

Člověku s depresí je smutno, ztrácí zájem a radost z činností, které ho dříve těšily, připadá si méněcenný, obviňuje se, je nerozhodný, má špatnou náladu, je úzkostný, nevýkonný, vztahovačný, nekoncentrovaný, méně si pamatuje i vybavuje. Na fyzické úrovni se projevuje únava, napětí, slabost ve svalech, bolesti hlavy, páteře, břicha, nespavost, bušení srdce, tlaky na hrudi, v krku, třes končetin, nechuť k sexu a další. Ke vzniku depresivních stavů vedou celkem spolehlivě chronický stres a dlouhodobý nedostatek spánku (špatný spánek).

Jak to bylo se mnou?

K mé depresi, konkrétně Úzkostně depresivní poruše vedl dlouhodobí stres a dnes už vím, že i nevhodné programy z dětství. Jako dítě si vzpomínám, že jsem se bála, měla jsem strach, že něco udělám špatně, že nebudu tou hodnou, poslušnou holčičkou, že zklamu okolí, že….. . Vývoj této poruchy, aniž bych to tušila, se pomalu vyvíjel už dlouhý čas, než přišel osudný rok 2009. Delší dobu jsem cítila vyčerpání, špatně jsem spala, nic mě netěšilo, nebavilo, bála jsem se budoucnosti, vstát z postele bylo tenkrát těžší než zvednout sto kilovou činku. Často jsem slýchávala, máš se dobře, co ti chybí!?

Cítila jsem se hrozně nevděčně, ale nevěděla jsem co s tím, nevěděla jsem KDO JSEM?

Až jednoho večera, pamatuji že mě bolela nesnesitelně hlava a chtělo se mi spát, pak už jen prázdnota. Probudila jsem se v nemocnici. Začalo nekonečné vyšetřování, co, proč…nabídka diagnoz. Velkou roli v tom všem „neštěstí“, které dnes považuji za štěstí hrála Úzkostně depresivní porucha, kterou jsem si nejspíš nechtěla připustit a jela na samý doraz. Nemohla jsem chodit, má chůze byla nestabilní, ruce s porušenou motorikou. Celkově oddělena sama od sebe. Postupně jsem se z toho všeho vyčerpání dostávala za pomocí odborníků a rodiny celý rok. Nemohla jsem chodit, cítila se slabá

Do dnes jsem vděčna svému muži, že to se mnou vydržel a podporoval mě svou láskou a nadějí v těch nejhorších chvílích.

Hodně jsem na sobě začala pracovat, nechtěla jsem se už dostávat do těch děsivých stavů nicoty. Učila jsem se mít kontrolu nad stresujícími podněty, více si sama sebe vážit. Nejtěžší vůbec bylo naučit se mít ráda, vzít za sebe plnou zodpovědnost. Tu zodpovědnost, kterou mi nikdo jiný nedá než já sama. Po dvou letech jsem odložila antidepresiva a vydala se na novou životní etapu. Obklopila jsem se lidmi, kteří ve mne věřili a dosud věří a jsou mi majákem v mém životě.

Začala jsem trénovat pomocí lékařského Biofeedbacku, neurotechnologie podporující psychickou i fyzickou kondici, která dokáže zatočit nejen s depresí.

Co mi pomohlo a pomáhá?

Lékařský Biofeedback. Díky tréninkům můj mozek generoval alfa vlny, mohla jsem prožívat hluboké uvolnění a získat tak kontrolu nad věcmi jako je srdeční aktivita, dechová aktivita a mnoho dalších vnitřních procesů o nichž jsem si myslela, že se nedají ovládat.

AVS Laxman

Z neurotechnologie to byl a stále je AVS přístroj. Jeho silné účinky jsou dány tím, že zlepšuje v potřebných směrech činnost mozku. Zejména zvyšuje produkci potřebných neurohormonů serotoninu, dopaminu, norepinefrinu, k jejichž úbytku dochází právě při depresi.

Duševní pohoda je samozřejmě také o dostatečném pohybu a vhodné stravě. Jen se přiznávám, že strava je pro mě stále velkou výzvou. Chybějící energii jsem tenkrát doháněla cukrem a ještě dnes občas s cukrem vedu dlouhé debaty 🙂

Zbavila jsem se úzkostně depresivní poruchy?

Odezní někdy pocit úzkosti, strachu, obavy z toho co bude?

Ne úplně, aspoň v mém případě. Ty pocity se mnou byly tak dlouho a tak moc se do mě vryly, že ke mě zkrátka patří. Ale mění se to každým dnem. Čím víc na sobě pracuji, tím více se to stává snesitelnějším. Spadla ze mě obrovská tíha, ale trocha ještě zbývá. Mám mnohem více dnů v plné harmonii, klidu a míru než těch bouří s hromy blesky. Těch neklidných dnů je poskromnu, občas se objeví, ale už vím jak s tím vším pracovat. Beru ty horší dny jako výzvu a možnost jít dál.

A co závěrem?

Závěrem bych vám chtěla doporučit, nezanedbávejte prosím prevenci. V této nelehké době obzvlášť. S pravidelností nyní používám AVS přístroj a dopřávám si dlouhé procházky v přírodě.

A pokud už máte psychiku v háji a deprese vám dělá společnost uvědomte si, že je to jen na vás, zda s tím chcete něco udělat. Já to dlouho nechápala, ale díky zkušenosti s touto poruchou jsem dala svému životu nový směr. Přeji vám hodně štěstí na vašich cestách.

Co tedy dělám, abych neotevřela dveře dokořán depresi?

 • Přijímám se taková jaká jsem
 • Mám se ráda
 • Kontroluji si stresující podněty
 • Prožívám pocity vděčnosti
 • Žiji přítomným okamžikem a z vnitřní podstaty
 • Vím kdo jsem a kam směřuji
 • Dovoluji si být v radosti i smutku
 • Nikam už nespěchám
 • Učím se myslet srdcem
 • Mám víru a naději
 • Mám přání: Kéž jsou všechny bytosti šťastny.

S úctou a láskou Eva

Na stránce: https://www.biofeedback-rhb.cz/5balicku-pro-psychiku/

Mám pro vás speciální nabídku výhodných balíčků pro uzdravování z negativních psychických stavů a rozvoji psychické kondice. Jestli opravdu chcete zatočit s depresí máte k dispozici 5 speciálních čtyřlístků pro řešení úzkostných a depresívních stavů v různých cenových relacích. Čtyřlístek 4 a 5 má ode mě bonus ve formě základní diagnostiky mozkové aktivity QEEG v hodnotě 1.400Kč zdarma.

Nabídka trvá do půlky března.

Terapie světlem

SVĚTL🔆


🧠Učení bez stresu, únavy, s nárůstem energie a vyšší koncentrací. Jde t🔅
❓Často se ptáte, co dělat se zvýšenou únavou dětí při distanční výuce.
❓Co dělat, když se není dítě schopno soustředit.
❓Co dělat, když je dítě po ránu malátné a bez chuti k aktivitě.


Po zkušenostech se svým synem ➡️
Zkuste zvýšit produkci vitamínů D.
Světlo je lék. A i když slunečního svitu je v neletním období méně můžete ho nahradit pomocí Bio lampy.
Stačí ráno při první distanční vyučovací hodině současně se zapnutím PC aktivovat lampu a maximálně 60minut nechat působit na školáka. K tomu řádně větraná místnost, dostatek tekutin a občasné aktivování těla mezi výukou a je to. Nám to funguje👍


🔆Světelná terapie je skvělá a naprosto přirozená.


K učení lze podpořit velice efektivně s Učebním setem(AVS přístroj, průhledné stimulační brýle, 2xpsychaktivní CD a doplněk stravy).

Světelná terapie a biolampy

Cenu vám přizpůsobím na míru, ať je mozek spokojený a srdce klidné.

Jednoduchá, praktická, bezriziková, levná a velmi prospěšná metoda pro dnešní dobu, což potvrzují desetitisíce klinických studií o vlivu světla na psychickou kondici. Hlavní účinky světelné terapie jsou bez ohledu na techniku použité metody, jsou zejména tyto: zlepšení nálady a vyváženější nálada, zvýšení koncentrace, úprava spánku (optimalizace poměru spaní/bdění), zvýšení mentální výkonnosti, sexuální apetence, redukce únavy a stresu, depresí,  SAD, úzkostí, jetlag a dalších psychických potížích, typu chronického únavového syndromu, posttraumatického syndromu a další.  

*Světelná biolampa malá

Světelná biolampa svítí po zapnutí trvalým světlem. Postavíte na stůl ve svém dosahu, do lampy se ani nemusíte dívat. Chybí vám motivace? Cítíte pokles energie? Cítíte se duševně špatně? Máte neustále chuť na jídlo? Jste po ránu malátní? Probouzíte se ráno příliš brzy? V tom případě určitě světelnou terapii začněte používat – vše se zlepší. Světelné brýle vyrovnávají deficity současného industriálního způsobu života: nepravidelnost biorytmů, nedostatek slunečního svitu na podzim a v zimě, umělé osvětlení.


Světelná biolampa velká

Světelná biolampa malá

Hlavní účinky světelné terapie:

lepší a vyváženější nálada, relaxace, vnitřní zklidnění, eliminace stresu a únavy, nárůst energie, vyšší koncentrace, lepší kvalita spánku a náprava nespavosti, zvýšení mentální výkonnosti, redukce depresí, úprava jetlag a další. 

Aktuálně i zvýšení produkce vitaminu D

Provedení

Stiskem tlačítka zapnete a navolíte si intenzitu světla. Má několik možností (po uplynutí doby se sama vypne): od 15 do 60 minut nebo bez časového omezení. Umístíte lampu před sebe tak, aby nemířila rovně na vás, ale byla trochu mimo střed. Do světla se nemusíte přímo dívat. Můžete přitom dělat jakékoliv činnosti, včetně práce na PC apod.  

Balení obsahuje: lampu, adaptér do sítě (buď celkový nebo USB kabel + USB koncovku), obal, návod. 

Parametry: intenzita světla: volitelné od 2000 do 10000 luxů. Teplota barvy světla (chromatičnost): volitelné od 3000 do 6500 k (kelvinů). Velikost světelné plochy: cca 15×15 cm.

Nabíjení: lampa nemá dobíjecí baterie, pro použití musí být připojena ke zdroji napájení (elektrická síť).   

Foto je ilustrativní, dodáváme značku podle momentálních skladových zásob.

Doporučený čas

Pro nejlepší účinky se v neletních měsících (v našem podnebném pásmu) doporučuje používání každý den, minimálně 30, maximálně 60 minut. Nicméně i pouhých 15 minut, zvláště po ránu, má celkem jednoznačný vliv například na zlepšení nálady a nárůst energie. Záleží také, jak blízko či daleko máte lampu umístěnou od sebe.

*Světelná biolampa velká

Jak se liší tato Světelná biolampa velká liší od biolampy malé?

Tato biolampa má (cca 1,5 – 2 x) větší světelnou plochu. Což je zásadní, účinek je tedy zhruba tolikrát větší, resp. rychlejší. 

Světelná biolampa svítí po zapnutí trvalým světlem. Postavíte na stůl ve svém dosahu, do lampy se ani nemusíte dívat. Chybí vám motivace? Cítíte pokles energie? Cítíte se duševně špatně? Máte neustále chuť na jídlo? Jste po ránu malátní? Probouzíte se ráno příliš brzy? V tom případě určitě světelnou terapii začněte používat – vše se zlepší. Světelné brýle vyrovnávají deficity současného industriálního způsobu života: nepravidelnost biorytmů, nedostatek slunečního svitu na podzim a v zimě, umělé osvětlení.

Hlavní účinky světelné terapie: 

lepší a vyváženější nálada, relaxace, vnitřní zklidnění, eliminace stresu a únavy, nárůst energie, vyšší koncentrace, lepší kvalita spánku a náprava nespavosti, zvýšení mentální výkonnosti, redukce depresí, úprava jetlag a další. 

Aktuálně i zvýšení produkce vitaminu D

Více o účincích ZDE

Provedení

Stiskem tlačítka zapnete a navolíte si intenzitu světla. Má několik možností (po uplynutí doby se sama vypne): 15, 30, 45, 60 minut nebo bez časového omezení. Umístíte lampu před sebe tak, aby nemířila rovně na vás, ale byla trochu mimo střed. Do světla se nemusíte přímo dívat. Můžete přitom dělat jakékoliv činnosti, včetně práce na PC apod.  

Balení obsahuje: lampu, nabíjecí adaptér do sítě (buď vcelku nebo rozložitelný na USB kabel + USB koncovku do sítě), obal, návod. 

Parametry: intenzita světla: volitelné od 2000 do 10000 luxů. Teplota barvy světla (chromatičnost): volitelné od 3000 do 6500 k (kelvinů). Velikost světelné plochy: cca 20×15 cm.

Nabíjení: lampa nemá dobíjecí baterie, pro použití musí být připojena ke zdroji napájení (elektrická síť).   

Doporučený čas

Pro nejlepší účinky se v neletních měsících (v našem podnebném pásmu) doporučuje používání každý den, minimálně 30, maximálně 60 minut. Nicméně i pouhých 15 minut, zvláště po ránu, má celkem jednoznačný vliv například na zlepšení nálady a nárůst energie. Záleží také, jak blízko či daleko máte lampu umístěnou od sebe.

Více info o světelné terapii: https://www.biofeedback-rhb.cz/wp-admin/post.php?post=678&action=edit

*Světelné brýle Retimer

SVĚTOVÁ NOVINKA

Retimer brýle

Světelná terapie, při které můžete dělat téměř cokoliv – jíst, uklízet, učit se, pracovat na PC. 

Cítíte se duševně špatně? Máte neustále chuť na jídlo? Jste po ránu malátní? Probouzíte se ráno příliš brzy? V tom případě určitě světelnou terapii začněte používat – vše se zlepší. Světelné brýle vyrovnávají deficity současného industriálního způsobu života: nepravidelnost biorytmů, nedostatek slunečního svitu na podzim a v zimě, umělé osvětlení.

Pozor – neplést si světelnou terapii s AVS přístroji: ty mají mnohem širší využití a princip je zcela odlišný! 

Hlavní účinky světelné terapie: 

lepší a vyváženější nálada, relaxace, vnitřní zklidnění, eliminace stresu a únavy, nárůst energie, vyšší koncentrace, lepší kvalita spánku a náprava nespavosti, zvýšení mentální výkonnosti, redukce depresí, úprava jetlag a další. 

Aktuálně i zvýšení produkce vitaminu D

Provedení

Stiskem tlačítka při zapnutí si navolíte intenzitu světla, ve dvou krocích. Nejnižší intenzita se doporučuje použít 60 minut (poté se přístroj sám vypne), poloviční intenzita 30-45 minut. Můžete samozřejmě méně – záleží, čeho chcete dosáhnout a záleží i na pocitu. 

Při používání máte otevřené oči, zelené světlo svítí z přístroje zezdola.

Můžete při tom nosit i brýle nebo čočky. 

Můžete si nastavit výšku položení brýlí na nose, díky posuvnému nosníku.

Balení obsahuje: přístroj, nabíjecí USB kabel (do PC) + USB koncovku (do sítě), pevný skořepinový obal, látkovou taštičku, návod.

Parametry: přístroj váží pouze cca 50 gramů. Úroveň jasu: 315-500 luxů. Vlnová délka: 500 nm (nanometrů).

Nabíjení: nabíjí se pomocí USB kabelu, jedno nabití vydrží cca na 5 hodin provozu.  

Doporučený čas

Pro nejlepší účinky se v neletních měsících (v našem podnebném pásmu) doporučuje používání každý den, minimálně 20-30 minut. Nicméně i pouhých 10 minut, zvláště po ránu, má celkem jednoznačný vliv například na zlepšení nálady a nárůst energie. 

Vývoj

Na vývoji se podíleli odborníci z několik oborů a celý projekt vznikl na základě několika set klinických studií o vlivu světla na organismus. Další klinické studie byly provedeny přímo s přístrojem. Ty potvrdily účinky zejména na zlepšení spánku a eliminaci depresí a úzkostí. 

*Světelné brýle Lumi

Lumi brýle
Lumi brýle

Světelná terapie, při které můžete dělat téměř cokoliv – jíst, uklízet, učit se, pracovat na PC. 

SVĚTOVÁ NOVINKA

Světelné brýle svítí po zapnutí trvalým světlem, které je umístěné v oblouku brýlí. Chybí vám motivace? Cítíte pokles energie? Cítíte se duševně špatně? Máte neustále chuť na jídlo? Nebo menší chuť na sex? Jste po ránu malátní? Probouzíte se ráno příliš brzy? V tom případě určitě světelnou terapii začněte používat – vše se zlepší. Světelné brýle vyrovnávají deficity současného industriálního způsobu života: nepravidelnost biorytmů, nedostatek slunečního svitu na podzim a v zimě, umělé osvětlení.

Hlavní účinky světelné terapie: 

lepší a vyváženější nálada, relaxace, vnitřní zklidnění, eliminace stresu a únavy, nárůst energie, vyšší koncentrace, lepší kvalita spánku a náprava nespavosti, zvýšení mentální výkonnosti, redukce depresí, úprava jetlag a další. 

Aktuálně i zvýšení produkce vitaminu D

Provedení

Stiskem tlačítka při zapnutí si navolíte intenzitu světla, ve třech krocích. Nejnižší intenzita se doporučuje použít 60 minut (poté se přístroj sám vypne), střední 30 minut, nejvyšší intenzita světla 20 minut. Můžete samozřejmě méně – záleží, čeho chcete dosáhnout a záleží i na pocitu. 

Při používání máte otevřené oči, modré světlo svítí z přístroje zeshora.

Můžete při tom nosit i brýle nebo čočky. 

Balení obsahuje: přístroj, nabíjecí USB kabel (do PC) + USB koncovku (do sítě), pevný skořepinový obal, návod.

Parametry: přístroj váží pouze 51 gramů. Úroveň jasu: 500-1500 luxů. Vlnová délka: 468-570 nm (nanometrů).

Nabíjení: nabíjí se pomocí USB kabelu (z PC), jedno nabití vydrží cca na 5 hodin provozu.  

Doporučený čas

Pro nejlepší účinky se v neletních měsících (v našem podnebném pásmu) doporučuje používání každý den, minimálně 20 minut. Nicméně i pouhých 5-10 minut, zvláště po ránu, má celkem jednoznačný vliv například na zlepšení nálady a nárůst energie. 

Vývoj

Na vývoji se podíleli odborníci z oborů neurologie, fyziatrie a optiky. Vývoj probíhal v prestižní Liege University (Belgie). 

Klinické studie představily například tyto výsledky:

 • pokles deprese (index BDI) po prvním měsíci o 45%, po dalším druhém měsíci o dalších 18%.
 • zvýšení času spánku (u insomnie) o 18%, po prvním týdnu používání

Více info o světelné terapii: https://www.biofeedback-rhb.cz/ke-stazeni/

Vše je jinak

🧠Klienti, přátelíčci, kamarádi…
ano dnes se měla uskutečnit Konference Den zdravého mozku a paměti v Karlových Varech.

Někteří mi píší dotazy, kdy bude náhradní termín a zda budu prezentovat tréninky mozku?
Velice mě těší váš zájem, vážím si toho. Ale víte jak je to s tím plánováním?
Víte jak rozesmějete pána Boha❓ Řekněte mu o svých plánech.
Tedy učím se příliš neplánovat.

Věřím, že bude náhradní termín této akce a budete včas informováni.
O prezentaci Neurofeedbacku a neurotechnologie, která pomáhá při trénincích mozku dětí, sportovců i dospělých tedy nepřijdete.

🧠Provozovna Biofeedbacku – tréninku mozku na Dětské poliklinice Bezručova je nyní pozastavena.
Vy kteří máte doma psychowalkmeny, domácí biofeedback využívejte jej. Kdy jindy než teď, kdy máme příležitost se zastavit a více regenerovat.
Naše regenerační schopnost a regenerace mozku je spojena s hlubokým klidem. Tělo umí v klidu báječně prosperovat a udržuje si tak rovnováhu. Klid je velice důležitý.

🧘‍♀️🧘‍♂️Meditujme🙏🙏🙏🙏🙏
Vy, kteří nedisponujete technologií pro trénink mozku, doporučuji různé weby a sítě, kde lidé např. online vedou meditace, cvičení aj. pro klid nejen našich mozků. Myslím si, že je z čeho vybírat😉

Opatrujme se, věnujme více času sobě a našim dětem a věřme, že vše se děje jak má. Vše dobře dopadne💞
S kolegyní Bellou🐾vám přejeme klidnou mysl.


Trenér neposedných mozků Eva🙋‍♀️

MÁ TO SMYSL

M🔅ZEK

Když vám dětský klient po trénincích řekne:
“Jsem už mnohem víc zodpovědný za to co dělám, líp se soustředím na to co dělám a cítím se mnohem líp.”

Je to ten nejkrásnější feedback (zpětná vazba), kterou si můžu jako neurokouč představit.
Za tímto výsledkem stojí samotný trénink Neurofeedbacku, ale především DŮVĚRA rodiče v dovednosti svého dítěte. Tohoto rodiče vnímám jako uvědomělého.

Více rodičů ví, co je to být vědomý. Učí své děti, jak používat M🔅ZEK ku svému prospěchu a plně jim důvěřují.

Být vědomý znamená, že vše co dělám, dělám vědomě a vím, proč to dělám.

Pokud děláme věci vědomě a beze strachu, nemůžeme se stát otroky systému.

Jak vystoupit z bdělého nevědomí?


Má rada zní:
Trénovat, trénovat a zase trénovat.
Netrénovaná mysl má tendenci přepínat mozek do režimu autopilota, ve kterém proplujeme životem v bdělém bezvědomí.
To co vede k naplněnému a bohatému životu je schopnost zůstat v průběhu dne při vědomí a plout na správných mozkových vlnách.

To je 100% způsob, jak můžeme posouvat sebe a naše děti dál.

DEN ZDRAVÉHO MOZKU A PAMĚTI – vliv moderních technologií odborná konference

Datum konání: 19. 3. 2020

Místo konání: Krajská knihovna Karlovy Vary, Závodní 378/84, Karlovy Vary

Hlavní témata:

 • Jaké jsou trendy vývoje moderních technologií (robotika, umělá inteligence, ICT aj.)
 • Kdy má technologie na náš mozek a paměť kladný a kdy už záporný vliv?
 • Jak paměť ovlivňuje lidskou inteligenci?
 • Jak může ovlivnit mozek vysoké využívání ICT u dětí od raného věku?
 • Jaký je vliv moderních technologií na poruchy pozornosti (ADD, ADHD) a poruchy učení?
 • Jak řešit závislost na moderních technologiích, sociálních sítích u dětí a mládeže, jak včas zabránit vzniku hráčství či gamblerství?
 • AVS přístroje (audiovizuálně stimulační technologie – psychowalkman) – představení novinek AVS přístrojů.
 • Trendy ve vzdělávání, nové platformy učení a využití moderních technologií.

To vše a mnoho dalšího se dozvědí účastníci konference DEN ZDRAVÉHO MOZKU A PAMĚTI – vliv moderních technologií. Konference je součástí „Národního týdne trénování paměti“ pořádaném Českou společností pro trénování mozku a mozkový jogging a navazuje na celosvětovou akci „Týden uvědomění si mozku“ (Brain Awareness Week) a dále akci „Týden mozku“ Akademie věd ČR v týdnu od 16. – 23. 3. 2020. Záštitu nad konferencí převzal hejtman Karlovarského kraje pan Mgr. Petr Kubis.

Registrujte se na:

https://www.zlepsipamet.cz/konference-2020/?fbclid=IwAR32eMFQ91MI4EuJgpE3zm2sN0Ctp2J8ittELuI0QuehDdNkX2cwqS-6m1A


© ZlepšiPaměť.cz

Hra mozku a co na to říká samotný mozek?

NOVÁ CESTA HOKEJOVÉHO TRÉNINKU

Aplikace Game intelligence Vám připraví trénink neustálých reakcí díky 1 384 575 animacím. Budete tak neustále propojovat rozvoj dovedností s herním myšlením a tím získávat velký přehled ve hře a schopnost využívat své dovednosti pod velkým tlakem soupeře. http://inteligame.cz/

Hra mozku hokej z mého pohledu neuroterapeuta

Neustále se hledají způsoby, jak zlepšit lidské výkony. U sportovců se často vyžaduje – rychleji, výše, silněji… to je především stránkou fyzické přípravy. Každý člověk má své tělesné limity, které jsou dané vývojem, fyziologicky i anatomicky. A tyto limity jsou možná důvodem, proč se v posledních letech začíná klást mnohem větší důraz na mentální stránku sportovce, která byla dlouho opomíjena. V zahraničí profesionální sportovní organizace používají tzv. „Mental Game“, velice dobře si uvědomují důležitosti mentální přípravy v návaznosti s fyzickou přípravou. Tyto dvě složky mentální a fyzické přípravy od sebe nelze oddělit.

Je skvělé, že komunikaci mysli a těla dnes díky vyspělé technologii můžeme reálně měřit a vidět v přímém přenosu. Dříve sportovci a sportovní psychologové museli dělat odhady o tom, co se děje v těle během sportovního výkonu. Nyní nám moderní technologie umožňuje získat vnitřní pohled do mozku a těla s informací o tom, co cítíme na úrovni mentální i fyzické. Tyto počítačové metody pro trénink mysli a těla jsou známé jako biofeedback a neurofeedback, které se cíleně využívají i pro měření všech tělesných modalit lidského těla.

Počítačová aplikace Hra mozku hokej je výbornou metodou pro rozvoj mentální tak fyzické přípravy sportovce. Autorům se podařilo zde skloubit dvě hlavní složky každého sportovce – fyzická a mentální. Díky několika měření jsme měli možnost zjistit jaký vliv z pohledu neurofyziologie má aplikace na mozek sportovce.

Hra mozku aplikace

Koncentrace, jedna z nejdůležitějších schopností sportovce.

Zaznamenali jsme zvýšené koncentrační schopnosti hráčů. Když mysl bloumá z důvodu ztráty pozornosti a soustředění, tak je snížena schopnost práce motorické paměti. Tato ztráta soustředění způsobuje duševní únavu a nemožnost dostat se do požadovaného stavu. Tato duševní únava způsobuje zúžení pole vidění, které ve svém důsledku snižuje dobu a správnost reakce, což vede ke znepokojení a to především u sportovců. Když se znepokojení zvyšuje, náš emoční stav řídí naše procesy myšlení a tím nakonec utrpí náš výkon. Soustředění znamená být v přítomnosti. Je to když začínáte přemýšlet o něčem, co se již děje nebo se pokoušíte připravit na něco, co se má ještě stát. Pokud jste v tomto stavu, zůstáváte zcela pohlceni úkolem a automaticky zůstáváte oproštěni od vnitřního i vnějšího rozptýlení, nic vás neruší ve výkonu. Není zde nic než vy a to, co děláte. Zůstat v tomto stavu je jedna z nejdůležitějších dovedností, kterou si můžete vůbec vyvinout! Schopnost koncentrace se díky aplikaci Hra mozku hokej dá velice dobře cíleně trénovat.

Propojení obou mozkových hemisfér

Hra mozku dokáže sladit dovednosti sportovce společně s jeho myslí a rozvíjet tak herní inteligenci na zcela jinou úroveň.

Aplikace je založena na plnění úkolů, které zaměstnávají obě mozkové hemisféry současně.

Například levá hemisféra mozku řeší matematické příklady, čímž je i simulováno samotné myšlení ve hře. Pravá hemisféra se stará o vnímání barev v počítačové aplikaci. To vše je podtrženo motorickou aktivitou mozku, protože je zde žádaný pohyb hráče na danou reakci.

Komunikace

Zaznamenali jsme i zvýšenou mozkovou aktivitu v oblasti řečové. A to jak v oblasti mozku, která má na starost motoriku řeči, tak především porozumění řeči. Díky tomu, že v aplikaci je kladený důraz na komunikační schopnosti sportovce – výsledek příkladu se nahlas sdělí, zakřičí podporuje se tím řečové centrum mozku.

Kognitivní funkce

Kognitivní funkce (poznávací funkce), které jsou uloženy v lidském mozku, je třeba trénovat, stejně jako svaly lidského těla. Aplikace Hra mozku rozvíjí všechny poznávací funkce jako je:

 • Pozornost, koncentrace
 • Rychlost zpracování informací, pohotovost
 • Exekutivní funkce včetně emocionální seberegulace
 • Řeč, schopnost vyjadřování a porozumění
 • Prostorová orientace


V aplikaci naleznete hned několik druhů tréninku, takže  jednotvárnost rozhodně nehledejte. Trénovat můžete pohyb nohou a přenášení váhy, rozsah a rychlost práce s hokejkou a pak vše spojovat dohromady. Trénovat můžete také přehled ve hře a rychlou orientaci, to vše posune Vaši hru na vyšší úroveň. Nakonec můžete vyzvat kamarády na „bitvu“, kde propojujete dovednosti a herní myšlení a užijete si neskutečnou porci zábavy a úplně přestanete vnímat, že trénujete navíc.

Aplikaci bych nazvala novodobý Mozkový jogging, který je určen především sportovcům a je zaměřen na zlepšení kognitivních funkcí, jako je zlepšení rychlosti vnímání, koncentraci, logické i verbální myšlení, kreativitu. Jedná se o cílené cvičení, které stimuluje pozitivní myšlení a rozvíjí diagonální myšlení, tzn. myšlení „napříč“. Využívá se technik zapojování a koordinace pravé a levé mozkové hemisféry.

Závěrem bych chtěla dodat, že tento trénink lze dobře použít i mimo sport. Díky komplexnímu zacílení na kognitivní funkce mozku se mi tato aplikace osvědčila u dětí se specifickými poruchami učení. Nejvíce oblíbený je slovní hokej. Jde jen o to z pozice trenéra, učitele, terapeuta zapojit svou fantazii a rázem je zde unikátní aplikace, kterou každý mozek bude milovat.

Náš mozek se velice rád učí a co nejvíce miluje je harmonie. Sladěním obou mozkových hemisfér pomocí aplikace Hra mozku je stavební kámen nejen k sportovnímu úspěchu.

Psychowalkman je pro mentální práci jeden z nejlepších pomocníků

Jiří Sekáč, český hokejový reprezentant útočník hrající v ruské KHL (CSKA Moskva)

Tato zpětná vazba, které si velice vážím, je toho důkazem:

Chtěl bych vám dát update o tom, jak na mě působí avs a musím říct, že zatím je to super. Co se týče hokeje, tak avs používám před každým zápasem a to program v Zóně, který mi neuvěřitelně pomáhá se okamžitě hlavou dostat tam, kam potřebuju. Poté ještě používám program Vizualizace, ale to spíše dny, kdy zápasy nejsou.