Trápí vás bolesti zad?

Zažít si bolest zad je osobně velice nepříjemný smyslový a pocitový zážitek, který nám dokáže pěkně znepříjemnit život. Dali jste si někdy otázku : Proč mě zase něco bolí? Proč mě bolí záda? Pokud ano, možná by bylo na čase položit si otázku: Jak moc jsem schopen vnímat své tělo? Co je příčinou mé bolesti?

Aby se bolest dala trvale odstranit, musí si člověk nejprve uvědomit její příčinu.

Co je to bolest?

Bolest sama o sobě je subjektivní nepříjemný pocit zprostředkovaný aferentním nervovým systémem a mozkovou kůrou, související s možným nebo aktuálním poškozením tkáně. Bolest je nejčastějším důvodem, který klienta nutí vyhledat odbornou pomoc. Tak o bolesti hovoří odborná encyklopedie.

A jak je to v praxi, v našem každodenním životě?

Po vyhledání odborné (lékařské) pomoci obdržíme recept na léky a pokud budeme mít štěstí, tak dostaneme i doporučení k fyzioterapeutovi. Jenže háček je v tom, že léky velmi často neřeší problém, tedy příčinu, pouze bolest utlumí. Záda vás díky tlumícím lékům bolí méně a teď hurá na rehabilitaci. Jak často se vás fyzioterapeut zeptá, zda jste přemýšleli nad příčinou své bolest, odkud by mohla pramenit? Jak moc na vás dopadá stres, strach, obavy? Jak kvalitně spíte? A pro mě fyzioterapeuta je jedna z nejdůležitějších otázek: Jak velkou víru máte ve své tělo, ve své schopnosti se uzdravit?

V klasické medicíně vám pravděpodobně tyto otázky nikdo nepoloží a v sebedůvěře ve vaše zdraví bez bolesti vám taky nejspíše nepomůžou. Oproti tomu fyzioterapeutický a psychoterapeutický přístup BioFeedbacku vás nasměruje k lepšímu vnímání svého těla bez bolesti. Terapeutický přístup BioFeedbacku pracuje s myšlenkou, že jsme schopni naučit se ovlivňovat své tělesné funkce a procesy. Jde o určitou formu seberegulace, proces získávání většího podvědomí o fyziologických funkcí vlastního těla. Cílem je, aby klient začal ovládat systémy svého těla víceméně podle „libosti“ a dokázal i dlouhodobé vyběhnutí z rovnováhy rychle napravit.

Biofeedback metoda

Podle vzorce nervových spojení v mozku lze zhruba vyvodit, jak asi dotyčný žije.

Jak žít bez bolesti zad?

Důležité je pochopit příčinu bolesti a aktivně se podílet na změně svého myšlení a přístupu k bolesti. Pokud se rozhodnete pro metodu biologické zpětné vazby BioFeedback, tak při vstupním pohovoru a vyšetření společně zjistíme:

  • jak vnímáte své tělo
  • jak velkou tenzi (svalové napětí) vaše tělo vykazuje (EEG, EMG)
  • jaká je vaše dechová frekvence (RSP)

Fyzioterapeutickým přístupem odstraním vaší bolest manuálně.

Pomocí přístupu psychoterapeutického vás naučím, že každý smyslový vjem, každičká myšlenka, to vše v mozku zanechává stopy a pomalu ho mění.

Jsem tu, abych vám pomohla obnovit vaše zdraví a dovedla vás na cestu k uzdravení. Ten první krok je jen na vás, nikdo jiný ho za vás neudělá.

Eva